Moje dziecko idzie do przedszkola- rola rodziców w procesie adaptacyjnym

przez Magda
0 komentarz
Zabawy dzieci

Twoje dziecko staje się przedszkolakiem brzmi to dumnie, prawda? Bardzo często to stresujący, a nawet smutny moment w życiu rodzica. Z jednej strony cieszysz się, że wchodzi w kolejny etap i będzie mogło realizować swoją potrzebę wchodzenia w interakcję z innymi dziećmi. Z drugiej strony zaczynasz czuć pustkę, strach, przed tym, że przedszkole i to co się w nim dzieje staną się ważnym elementem życia waszego dziecka. Te mieszane uczucia mogą powodować, że proces adaptacji stanie się dla was trudny. Jako rodzic jesteś ważnym dorosłym w życiu dziecka, a więc również znaczącym ogniwem w procesie adaptacji.

O czym warto pamiętać?

Przygotowanie dziecka do roli członka społeczności przedszkolnej odbywa się już w domu. To właśnie rodzina, która jest podstawową jednostką społeczną oddziaływuje na przygotowanie go do tej roli. Jak więc jak przygotować siebie i dziecko na pójście do przedszkola? To pytanie pewnie zadaje sobie nie jeden rodzic, kiedy czas rozpoczęcia przedszkola zbliża się wielkimi krokami.

  1. Dziecko powinno wiedzieć gdzie znajduje się przedszkole i jak ono wygląda ( dobrze jeśli udało się wam odwiedzić przedszkole podczas drzwi otwartych). Chodź na spacery w okolice przedszkola i wzbudzaj ciekawość.
  2. Warto porozmawiać z dzieckiem dlaczego będzie chodziło do przedszkola ( trafne okazuje się nazwanie przedszkola pracą dziecka, do której musi codziennie chodzić jak rodzice).
  3. Nie strasz dziecka przedszkolem i pracującymi w nim osobami! W waszych rozmowach przedszkole powinno być przedstawiane jako fascynująca przygoda. Odwołuj się do własnych pozytywnych wspomnień związanych z edukacją przedszkolną.
  4. Jeśli dziecko do tej pory miało raczej rzadki kontakt z rówieśnikami to warto zadbać o to w miesiącach poprzedzających pójście do przedszkola (wakacje).
  5. Warto stopniowo przyzwyczajać dziecko do zostawania pod opieką innych dorosłych niż rodzice (np. babcia, ciocia).
  6. Ćwicz z dzieckiem czynności samoobsługowe, tj. ubieranie, mycie, czynności fizjologiczne, samodzielne jedzenie. Jeśli ma problem to pomóż, ale nie wyręczaj.
  7. Włącz dziecko w kompletowanie wyprawki do przedszkola, np. kapcie, plecak.
  8. Przygotuj dziecku komplet rzeczy na przebranie, ponieważ „niespodzianka” może zdarzyć się każdemu.
  9. Na początku ulubiona zabawka/ maskotka może dodać dziecku odwagi.
  10. Pożegnanie z dzieckiem powinno odbywać się bez pośpiechu, ale bez zbytniego odwlekania. Niepokój rodzica lub negatywne emocje mogą udzielić się dziecku. Dobrze sprawdza się pożegnanie zwane metodą lotniska – „daj buziaka i leć”.
  11. Płacz to naturalna reakcja dziecka na radzenie sobie ze stresem. Rozstanie z rodzicem, szczególnie na początku może wiązać się z płaczem, ale dziecko szybko zapomina o smutku i wciąga się w wir zabawy.

Jak radzić sobie z emocjami?

Na początku wielu rodzicom ciężko jest się rozstać ze swoim dzieckiem. Pamiętam jak sama spoglądałam na zegarek i zastanawiałam się czy Lila nie płacze i czy jest jej dobrze w przedszkolu. Pracuję w przedszkolu i jestem mamą, więc teoretycznie powinnam wiedzieć, że jest bezpieczna i nic jej się złego nie stanie. Instynkt macierzyński szczególnie na początku nam, mamą nie pomaga w rozłące. Ważne żebyś jako rodzic w natłoku swoich codziennych zajęć znajdywał czas na spędzenie czasu z dzieckiem. Usiadł, odłożył telefon, wyłączył telewizor i był skupiony na swoim dziecku i zabawie z nim. Takie wspólne codzienne spędzanie czasu pomoże ci poradzić sobie z emocjami towarzyszącymi rozpoczęciu pracy przez ciebie i pójściu do przedszkola twojego dziecka. Artykuł powstał po to, aby pomóc wam rozwiać pewne wątpliwości i przygotować na sytuacje codzienne w życiu przedszkolnym. Zapisane wyżej wytyczne mają za zadanie ułatwić proces adaptacji i wzmocnić w dzieciach poczucie bezpieczeństwa. Panie w przedszkolach są pomocne i troskliwe, zapewne dołożą wszelkich starań aby waszym dzieciom było dobrze w przedszkolu.

Życzę abyście jako rodzice razem z waszymi dziećmi odnieśli sukces w tak trudnym i ważnym momencie ich życia jakim jest adaptacja do środowiska przedszkolnego.

Podobne

Zostaw komentarz