„Harcowanki”- spędź fajnie czas z dzieckiem

przez Magda
0 komentarz
Czas poświęcony dziecku jest bezcenny- spędź fajnie czas z dzieckiem

Drogi rodzicu, prawdopodobnie nie raz wracałeś z pracy i myślałeś tylko o ciszy i spokoju. Nie raz masz ochotę włączyć dzieciom telewizor czy dać telefon żeby mieć chwilę dla siebie. Dziś chciałabym przybliżyć Tobie jedną z bardzo bliskich mi metod, która pomoże zarówno dziecku jak i tobie rozładować napięcie nagromadzone w ciągu całego dnia, a dodatkowo pozwoli spędzić fajnie czas z dzieckiem. Więc teraz poświęć chwilę na przeczytanie tego wpisu i zastanowienie się czy chociaż część z tych zabaw wykorzystujesz w zabawie ze swoim dzieckiem.

Ale o co chodzi?

Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborn, bo tak nazywa się pełna nazwa tej metody powstała u schyłku XX wieku. Jej autorka była nauczycielem wychowania fizycznego i fizjoterapeutką, a główną ideą opracowania przez nią tej metody był rozwój przez ruch. Metoda ta oparta jest na prostocie i wielozmysłowej stymulacji. Wykorzystuje się ją zarówno w pracy z dorosłymi i dziećmi, zarówno zdrowymi oraz tymi które wykazują deficyty.

Przedstawiam wam tę metodę, ponieważ śmiało każdy z was może wykorzystać jej elementy podczas wspólnych zabaw z dzieckiem. Nie jest ona trudna ani nie wymaga jakiś specjalnych umiejętności. Wygospodaruj w ciągu dnia 10 minut i w ciągu tego czasu zrezygnuj z rozpraszaczy, takich jak telewizor czy telefon. Po prostu odetnijcie się od wszystkiego i zamknijcie w pokoju. Dajcie sobie odpocząć a każdemu z was wyjdzie to na dobre. Metoda oparta jest na prostocie więc na początek jedyne czego będziecie potrzebować to chęci, koc i muzyka.

Ćwiczenia – jak fajnie spędzić czas z dzieckiem

Zgodnie z metodą ruchu rozwijającego ćwiczenia prowadzone są w czterech blokach:

  • ćwiczenia prowadzące do poznanie własnego ciała

Baw się z dzieckiem ucząc je poznawania części ciała. Poproś aby pokazywało podane przez ciebie części ciała i odwrotnie. Możesz nakryć się kocem i wtedy zadaniem dziecka będzie znalezienie wypowiedzianych przez ciebie części ciała, np. „Gdzie mama ma nos?”. Mów w taki sposób aby dziecko wiedziało, że jest to tylko zabawa! Nie podkreślaj pomyłek! Nagradzaj uśmiechem i brawami właściwą odpowiedz! Wzmacniasz dzięki temu poczucie własnej wartości dziecka i wiarę we własne możliwości, które s bardzo potrzebne w życiu.

Zabawy z wykorzystaniem koca

Zabawy z wykorzystaniem koca

Lustro- naśladujcie swoje miny.

Bajka o częściach ciała– wymyśl jakie części ciała się ze sobą witają.

Masaż pleców– z różnym natężeniem dotykasz pleców dziecka i odwrotnie (zaczynając od delikatnego muskania opuszkami palców).

  • ćwiczenia pomagające zdobyć pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu

Weź koc i poproś dziecko aby w nim usiadło i po prostu bujaj. Tak, właśnie bujanie wzmocni w nim poczucie bezpieczeństwa. Mózg wróci do czas kiedy dziecko było jeszcze w brzuchu mamy, gdzie miało ciasno i było kołysane- to coś co zna od zawsze. Ćwiczenie banalne ale bardzo fajne. Kolejnym ćwiczeniem z wykorzystaniem koca to turlanie. Niech twoje dziecko położy się na koc, a Ty zawiń je w niego i odwrotnie. Dalsza część zabawy zależy od was, ważne aby nadal odbywała się na podłodze.

Turlanie się pomaga rozładować emocje

Turlanie się pomaga rozładować emocje

  • ćwiczenia ułatwiające nawiązanie kontaktu i współpracy z partnerem ćwiczeń

Ćwiczenia z tego bloku to ćwiczenia polegające na przeciąganiu, przepychaniu i testowaniu siły partnerów w ćwiczeniu.

Paczka– siedzisz skulony a dziecko próbuje ciebie rozpakować odrywając od siebie po kolei części ciała.

Kamień– siedzicie do siebie plecami i każde z was próbuje przepchnąć partnera.

Kanapka– dziecko leży na plecach a ty po kolei robisz mu kanapkę na plecach mówiąc co kładziesz. Na końcu zjadasz zrobioną kanapkę.

Rowerek– wasze stopy się łączą i udajecie, że jedziecie razem rowerem.

  • ćwiczenia twórcze

W tym ćwiczeniu fajnie jeśli dacie się ponieść wodzy fantazji. Nikt na was nie patrzy wiec nie bujdzie się krytyki i oceniania. Muzyka ma pomóc w rozładowaniu tego czego do tej pory w ćwiczeniach nie udało się pozbyć. Najlepiej jeśli jest to dowolny taniec przy muzyce szybkiej, a następnie spokojnej, która wyciszy po całej zabawie.

!

Pamiętaj, że są to tylko moje przykłady ćwiczeń, a każde z nich powinno być wykonywane naprzemiennie przez rodzica i dziecko. W swojej pracy pedagogicznej często wykorzystuje tę metodę zarówno w bezpośrednich ćwiczeniach z uczniem, jak i w spotkaniach organizowanych z rodzicami i dziećmi.

Pomóż dziecku poznać świat

Pomóż dziecku poznać świat

Pamiętaj rodzicu, że czas poświęcony dziecku jest bezcenny i potrzebny Twojemu dziecku do właściwego rozwoju. To zasiane „ziarenko” w postaci wspólnie spędzonego czasu przyniesie efekt.

Zapewniam!

Podobne

Zostaw komentarz