Sezon letni oprócz ładnej pogody i słońca wiąże się z pojawieniem się owadów, a więc komarów również. W ślinie samicy komara znajdują się substancje, które wprowadzone do organizmu podczas ukąszenia mogą powodować obrzęk, świąd a nawet reakcję alergiczną ze stanem podgorączkowym. Rodzice szukając skutecznych sposobów na uchronienie swoich maleństw przed ugryzieniami owadów stosują różne środki. Metod na uchronienie maluszków przed komarami jest wiele ale nie wszystkie są dla nich odpowiednie i skuteczne.
Co zrobić aby ochronić dziecko przed komarami?
Na początek warto unikać miejsc zasiedlanych przez komary, zwłaszcza miejsc w pobliżu zbiorników wodnych. Warto także na spacery wybierać pory inne niż wieczorne, ponieważ wtedy komary kąsają najintensywniej. Jeśli już wychodzimy z dzieckiem warto ubrać je w taki sposób aby ciało było osłonięte przewiewnymi ubraniami.
Moskitiera
Moskitiera w oknie lub siatka na łóżeczko/wózek mogą okazać się skutecznym i prostym sposobem na ochronę przed komarami. Warto się w nie zaopatrzyć jeśli w pobliżu miejsca snu dziecka mogą pojawić się owady. Wieczorami w sypialni nie powinno się używać intensywnego światła, aby nie wabić do niego komarów.
Kadzidła ekologiczne
To ziołowe kadzidełka, które podczas spalania wydzielają przyjemny zapach odstraszający owady. Kadzidełka są ekologiczne i bezpieczne, nie zawierają sztucznych barwników.
Plasterki przeciw komarom
Plasterki to ochrona dla najmłodszych dzieci, nie zawierają szkodliwych substancji i są nasączone naturalnymi olejkami, które odstraszają owady.
Płyn/bransoletka przeciw komarom
Płyn do spryskiwania skóry przeznaczony jest dla starszych dzieci, a bransoletka przeciw owadom dla młodszych. Skład płynu jest dostosowany dla delikatnej skóry dzieci, a bransoletka nie wymaga specjalnej aplikacji na ciele młodszych dzieci.
Lampka odstraszająca komary
To urządzenie przypominające lampkę do dziecięcego pokoju, daje delikatne niebieskie światło i wabi komary do wnętrza lampki skąd nie mogą się wydostać.
Plastry eteryczne przeciw komarom
Zawarte w plasterkach mikrokapsułki po naciśnięciu wydzielają zapach Citronelli i Eukaliptusa, których owady bardzo nie lubią.
Lampka nocna odstraszająca komary
Lampka, której atutem jest odstraszanie komarów za pomocą ultradźwięków, dodatkowo posiada kolorowe diody oświetlające dziecięcy pokój miłymi kolorami.
Balsam przeciw komarom
To ekologiczny kosmetyk o pięknym zapachu, bogaty w olejki eteryczne, masło Shea oraz modlę indyjską, a takiego zestawu komary nie znoszą.
Elektrofumigatory
Dostępne w sklepach elektrofumigatory do gniazdek, to specjalne urządzenia, które pod wpływem prądu uwalniają trujące dla insektów substancje. Przed ich użyciem należy dokładanie zapoznać się z opisem producenta i sprawdzić, czy wydzielany przez nie środek jest bezpieczny dla dzieci (dostępne na rynku dla dzieci od 1 roku życia).
Nie wszystkie środki są przeznaczone dla dzieci, czyli o DEET
Nie wszystkie środki na komary dostępne na rynku są przeznaczone dla dzieci, ponieważ zawierają zbyt duże stężenie DEET (N,N-Diethyl-meta-toluamide). Preparaty dla dorosłych zawierają ok 30% DEET co daje im większą skuteczność. Preparaty dla dzieci nie mogą mieć stężenia wyższego niż 10%, ponieważ skóra niemowląt jest delikatna i wrażliwa, więc mają mniejszą skuteczność. Jeśli mamy pod ręką tylko preparat chemiczny przeciw komarom to zamiast spryskiwać nim ciało dziecka, lepiej rozpylić go na jego ubranie. Należy pamiętać aby sprawdzić czy środek jest przeznaczony dla dzieci. Jeśli dziecko jest alergikiem, przed nałożeniem preparaty przeciw komarom na skórę dziecka należy wykonać test uczuleniowy. Jeśli wystąpi wysypka — odstaw środek lub zamiast skóry, spryskaj nim ubranko dziecka.
Olejki eteryczne
Wśród naturalnych metod odstraszających komary można wyróżnić naturalne olejki eteryczne. Olejki pomimo tego, że naturalne, nie są polecane do stosowania bezpośredniego na skórę w czystej postaci. Wymagają najpierw rozcieńczenia. Dopiero tak przygotowaną miksturą można smarować, bądź spryskiwać ciało, ale również z ograniczeniami. Zwłaszcza jeśli chodzi o niemowlęta, dzieci poniżej 3 roku życia i kobiety w ciąży. Warto sprawdzić czy są przeznaczone dla niemowląt i dzieci.
Naturalne olejki eteryczne odstraszające komary
- olejek trawy cytrynowej
- olejek goździkowy
- olejek paczulowy
- olejek eukaliptusowy
- olejek rozmarynowy
- olejek cedrowy (odstrasza również ćmy)
- olejek mięty pieprzowej (odstrasza też gryzonie)
- olejek geranium
- olejek lawendowy (odstrasza pajęczaki, gryzonie)
- olejek bazyliowy
- olejek kopru włoskiego
- olejek tymiankowy
- olejek kajeputowy
- olejek cytronelowy
- olejek cytrynowy
- olejek pomarańczowy
UWAGA! Olejki owoców cytrusowych mają działanie fotouczulające – po ich aplikacji skóra nie może być wystawiona na działanie promieni słonecznych przez ok 6 godzin!
W okresie ciąży – zarówno w pierwszym trymestrze, jak i kolejnych – bezpiecznie można używać:
- olejku cytrynowego i pomarańczowego (fotouczulające)
- olejku paczulowego
- olejku geranium
Olejki eteryczne odstraszające i łagodzące skutki ukąszeń
- olejek goździkowy
- olejek lawendowy
- olejek kajeputowy
- olejek bazyliowy
- olejek eukaliptusowy
Na swędzenie pomagają także
- sok z liści bazylii
- sok z cytryny
- proszek z goździków (2-3 goździki utarte w moździerzu)
- ocet
Przygotowanie sprayu odstraszającego komary
- 100 ml wody
- 30 kropli olejku eterycznego (lub mieszanki olejków)
- Do buteleczki z atomizerem (rozpylaczem) należy wlać wodę i wkropić olejki, a następnie wstrząsnąć. Rozpylamy na odkryte części ciała, na ubrania oraz w powietrze i na tkaniny we wnętrzach (zasłony, poduszki, meble tapicerowane, dywany), przynajmniej co 2 godziny, a najlepiej co 30 minut. Przed każdym użyciem należy mocno wstrząsnąć buteleczką, by olejki dobrze się rozproszyły się w wodze (wymieszanie olejku z wodą nie jest możliwe).
Warto pamiętać o obcinaniu dzieciom paznokci, ponieważ jeśli dojdzie do ukąszenia dziecko odruchowo zacznie się drapać. Drapiąc się tworzą sobie ranki, przez które mogą dostać się drobnoustroje i może powstać stan zapalny.
Odstraszająco na komary działa także kąpiel czy prysznic w ciągu dnia, ponieważ do brudnego czy spoconego ciała komary lgną bardziej.
W przypadku dzieci nie wolno stosować suplementacji witaminą B1, która bywa skuteczną ochroną przeciw komarom w przypadku osób dorosłych!
W doniczce można zasadzić i postawić na parapecie w pokoju dziecka miętę, kocimiętkę lub pelargonię, ponieważ woń wydzielana przez te rośliny skutecznie odstrasza komary. Komary nie lubią także koloru białego, zaś kolory jaskrawe wabią komary oraz inne owady, np. gryzące meszki.